Situația terenurilor din afara fondului forestier, împădurite și ajunse la starea de masiv în perioada 2013–2025

Situația terenurilor din afara fondului forestier împădurite, cu stare de masiv închisă 2013-2025 TD

Centralizator transmis de Garda Forestieră Națională Asociației „100% pentru mediu”, împreună cu adresa nr. 5827 din 16.10.2026.

Total general (2013–2025)

Obiective119
Suprafață totală6.897,14 ha
Suprafață efectivă6.170,05 ha
Ajunsă la starea de masiv6.062,73 ha
Valoarea investițiilor142.317.814,13 lei

Obiectivele din centralizator, grupate pe ani

2013

39 poziții  •  2.664,54 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
1Valea HotaruluiCrizbav BV2008201353,7414,3614,36350.011,40
2Târnăvioara ICopșa Mică SB2008201358585817.136,00
3Târnăvioara IICopșa Mică SB2008201338,833,433,4857.940,12
4Sub HulăȘura Mare SB2008201311,4710,210,2210.949,11
5Cuculeanu IMârșani DJ20072013431,05417,12417,129.421.199,28
6Cuculeanu IIIMârșani DJ20082013402,98394,09394,099.186.347,65
7Cuculeanu IIMârșani DJ20082013370,29360,4360,45.119.881,45
8Dealu OdăiiDurnești BT200720139,119,119,11146.090,00
9Podu Morii, GhețărieMileanca BT2007201314,4214,4214,42318.031,00
10Bâtca HorodișteaPăltiniș BT2007201323,7523,7523,75378.587,00
11Valea BouluiSăveni BT20072013101010216.960,00
12FăureiFăurei NT2007201355570.387,00
13Groi-TrestioaraȚibucani NT20072013777108.171,00
14Coasta NaculuiFrumușica BT200720131514,7714,77281.391,00
15Fierărie, ZahoreniManoleasa BT2007201312,3512,3512,35229.108,00
16Dumbrava RoșieDumbrava Roșie NT2007201311,8511,8511,85249.532,00
17Lipănești-Pod ZamfiraLipănești PH2007201319,5717,1617,16352.168,63
18Lunca TeleajenBerceni PH2006201339,536,836,8799.963,56
19VitomireștiVitomirești OT2008201377,2665,5965,592.322.230,79
20Celea Mare, Celea MicăHârșova CT2007201346,0544441.067.880,02
21Vatra Satului, Gura OdăiiBragadiru TR2008201385,2884,584,52.467.373,54
22La ȘipoteVârfu Câmpului BT2007201313,313,313,3186.512,00
23PonoareMitoc BT20082013323232613.247,00
24RăpănoasaȘendriceni BT20072013171717240.701,00
25Cincu 1Cincu BV2008201357,5743,3643,361.062.798,92
26Cincu 3Cincu BV2008201335,5325,8325,83578.154,80
27PoligonTârlungeni BV2008201310,4610,0210,02214.198,94
28Poienițele ȘuriiȘura Mare SB20082013133,0827,0227,02735.610,49
29PaujereauaȘura Mare SB2008201388,2838,2638,261.055.228,81
30Frecăței T160P1458Frecăței BR—20136,796,796,7963.584,00
3120130
32HângerăuAlbești BT—2013222222503.794,00
33Bodeasa PoligonViișoara BT—2013292929580.937,00
34Polonic2Șendriceni BT—2013171717381.741,00
35Linia 100 Craiova-FiliașiSRCFR Craiova DJ—20131,60,350,3513.987,18
36Linia 101 București-CraiovaSRCFR Craiova DJ—20135,213,33,334.957,17
37Linia 113 Craiova-SegarceaSRCFR Craiova DJ—20134,893,343,3430.238,05
38Daneți I-Perdeaua LatăDaneți DJ—2013561,2551,5551,512.088.028,81
39Coasta Padinii-Coasta ȘlașomeiPădina Mare MH—2013180,64180,6180,65.253.469,48

2014

16 poziții  •  334,12 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
40Coasta MareSânmihaiu de Câmpie BN200820141918,918,9387.109,14
41CudalbiCudalbi GL—201410075,6675,662.148.765,00
42Frecăței T111 P1001Frecăței BR—20145,114,114,1150.672,00
43Frecăței T122 P1087Frecăței BR—201414,348,428,42155.953,00
44Fecăței T162 P 1479Frecăței BR—20147,836,836,83104.031,34
45Ponoare2Nicșeni BT—201413,1513,1513,15414.161,00
46Săliște, La PăduriceAvrămeni BT—20144747471.260.971,00
47La Pod, HolmCordăreni BT—201464,2864,2864,28907.644,00
48BrusturiBrusturi NT—2014101010183.744,00
49La VrabieAdășeni BT—2014202020358.891,00
50Fabrica de CărămidăDorohoi BT—20148,938,938,93271.256,00
51BorcilăLunca BT—2014121212286.927,00
52Pârâul AdâncBălțătești NT—201455572.130,00
53CF 509 Leorda-BotoșaniRegionala CFR Iași BT—20144,21110.236,00
54CF 510 Leorda-DorohoiRegionala CFR Iași BT—20142,560,50,56.828,00
55Hodoroaia, Valea Dângeni și HârtopHănești BT—20144038,3438,34647.815,00

2015

12 poziții  •  423,69 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
56Buneni, Coasta Copălău, Coasta PădureniDângeni BT—201526,9326,9326,93709.981,00
57PustinișUivar TM—201527,8527,8527,85636.829,13
58IonelUivar TM—201536,4517,817,8451.581,73
59OtelecUivar TM—201559,5959,5959,59917.047,01
60RăuțiUivar TM—201515,2315,2315,23388.093,26
61Sânmartinu MaghiarUivar TM—201530,7330,7330,73705.254,59
62UivarUivar TM—201520,2920,2920,29495.552,00
63ColțaOstroveni DJ—201582,6661611.278.794,82
64Brazi 1, Brazi 2, După PădureCălărași BT—201541,9741,9741,97796.002,00
65Imaș Arborea, Cordurica, RășchituriGeorge Enescu BT—201551,8951,8951,89977.481,00
66Șes RediuRădăuți Prut BT—20157,67,67,6137.876,00
67Perdele forestiere de protecție din zona de câmpie a județului Olt-comuna UrzicaUrzica OT—201562,8262,8162,811.124.745,52

2016

8 poziții  •  410,12 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
68UrzicaUrzica OT—2016188,25143,1143,13.766.066,65
69Coasta Dobrun-Terase RoșieniDobrun OT—201675,8567,967,92.451.367,32
70VădăstrițaVădăstrița OT—201651,1932,7932,79596.566,86
71SânpaulMărtiniș HR—201654,354,354,32.137.687,15
72OrășeniMărtiniș HR—20164544,344,31.668.121,57
73ȚaguBudești BN—201621,9321,9321,93483.519,14
74Budești, Față Râpă și FântâneleBudești BN—2016272727517.485,57
75Țagu – Fundătura, Valea Peștilor și LivadaBudești BN—201619,518,818,8396.323,11

2017

1 poziție  •  95,65 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
76TârnovițaBrădești HR—2017105,3195,6595,653.701.628,81

2018

2 poziții  •  96,87 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
77CiocaniCiocani VS—201882,6541,2941,29834.730,70
78Coasta Baraj, Sub Deal, Coasta HuidumanRoșiești VS—201855,7655,5855,581.326.610,42

2019

6 poziții  •  189,66 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
79NyreșTg.Lăpuș MM—2019101010271.316,58
80Dolfa, Doctor, BotegiuniGrivița VS—201982,4773,573,51.438.132,03
81Surdila GreciSurdila Greci BR—20193432,5432,54416.810,11
82CiocileCiocile BR—201939,9439,9439,94632.566,80
83StelnicaStelnica IL—2019232323321.146,00
84LazuriAiud AB—201919,4210,6810,68192.016,63

2020

9 poziții  •  476,36 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
85Laz-EgettveszZetea HR—202055,237,0337,031.017.143,41
86ȘendreniȘendreni GL—202083,683,683,6955.279,37
87PrunaBogdănești VS—202030,2330,2330,23530.938,89
88Pășune Comunală Lunca MureșuluiLunca Mureșului AB—202011,9711,9711,97360.620,03
89Ulmu T21 P141Ulmu BR—20202,72,572,5752.717,71
90Coasta PechiiPechea GL—2020102,41102,41102,411.537.472,97
91Baia Veche-IzvoareSalonta BH—2020102,46100,59100,592.668.957,71
92BădeniMărtiniș HR—202051,5951,5951,591.784.078,04
93Cruceru-Uricani, Uricani, Vorovești-ReceaMiroslava IS—202062,5756,3756,371.122.894,00

2021

8 poziții  •  561,99 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
94Linia 111Smârdioasa TR—202117,818,328,32227.921,65
95Budești-FânațeBudești BN—202141,0740,7540,75964.572,37
96ObservatorVetrișoaia VS—20214747471.068.572,77
97Gura Văii, ChersacosuStănilești VS—2021113,04113,04113,042.638.026,52
98Sub CioateGherghești VS—2021106,3105,3105,31.351.903,18
99Budu-CantemirStănilești VS—202126,1126,1126,11524.315,59
100Râpa Bejan, Obârșeni-Plantație, Cetățuie, Isac, Vatră SatVinderei VS2013202189,7989,7989,792.806.542,95
101Acrea-Poiana-SecăturaBratca BH—2021147,85131,68131,683.363.381,29

2022

8 poziții  •  332,71 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
102GemeneleGemenele BR—20229,489,489,48150.747,24
103Balaur, Saca, Râpa lui PavelCiocani VS—202282,6581,481,41.625.066,18
104VădeniVădeni BR—20226,395,55,581.783,82
105Baștina-GăvanBogdănești VS—202252,4440,1240,121.337.139,39
106Pornituri-PopeniDodești VS—202274,571,371,31.513.073,42
107JorăștiJorăști GL—202250,3837,6737,67916.495,51
108Vf Cormoș IBrăduț CV—202244,542,2442,241.006.195,20
109ȘtiubeniȘtiubeni BT—20224545451.193.908,27

2023

3 poziții  •  58,53 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
110Urzica 3Urzica OT—202334,434,434,41.910.099,56
111Vulcana-PandeleVulcana DB—202359,9817,1517,151.013.717,27
112Cincu2Cincu BV—202316,416,986,98309.468,99

2024

4 poziții  •  230,07 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
113ȘotângaȘotânga DB—202432,621,9221,921.242.153,90
114HlipiceniHlipiceni BT—202424,2524,2524,251.240.164,00
115Ștefan cel MareȘtefan cel Mare OT20132024200,3197,26112,772.687.517,91
116MărtinișMărtiniș HR20132024146,9393,9671,133.525.062,29

2025

3 poziții  •  188,42 ha ajunse la starea de masiv

Nr.Denumirea obiectivuluiLocalitate / județAn înființareAn masivSuprafață totală (ha)Suprafață efectivă (ha)Suprafață stare masiv (ha)Valoare investiție (lei)
117Viișoara IViișoara CJ2013202530,0430,0430,04634.890,97
118Viișoara IIViișoara CJ20132025123,7118,3118,32.427.201,48
119Viișoara IIIViișoara CJ—202540,4940,0840,082.067.905,23

Document întocmit de Călin Popa, conform mențiunii din fișier.

Intră pe grupul de Facebook asociat site-ului, spune-ne cu ce te putem ajuta și hai să împădurim!

Dacă intențiile dvs. în privința aplicării la finanțare sunt serioase, vă invităm să vă alăturați grupului de Whatsapp accesând acest link. Veți găsi pe grup zeci de consultanți și ingineri silvici care elaborează proiecte tehnice de împădurire. Ei vă pot răspunde punctual fiecărei întrebări și vă pot asista pe toată perioada derulării proiectului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ai nevoie de ajutor?Întreabă pe grup